Księżycowa Grota

Z Mistwood Wiki
Wersja z dnia 00:54, 2 sty 2025 autorstwa Woof (dyskusja | edycje) (zmiana godzin otwarcia (0-6))
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Księżycowa Grota - jedna z wypraw specjalnych, dostępna codziennie od północy do godziny 6:00 rano.

Księżycowe Wrota, czyli wejście do podziemnych jaskiń - ilustracja Bzionka

Opis krainy

U stóp starych gór na północy odszukać można niedużą, skośną, mieniącą się w słońcu skałę. Sprawia niepozorne wrażenie i pośród wielu narzutowych głazów rozsianych po okolicy łatwo ją przeoczyć. Wyróżniają ją tylko niewielkie, lśniące na jej powierzchni runiczne znaki, zwiastujące obecność potężnej magii. Kamień ten bowiem skrywa wejście do systemu podziemnych jaskiń i korytarzy o wyjątkowym ekosystemie oraz bogactwie zasobów. Podobno niegdyś znajdował się tu właz do kopalni cennego minerału, używanego do wykuwania w pobliskich kuźniach amuletów opartych na gwiezdnych konstelacjach. Od dawna jednak na miejscu tym ciąży specjalna klątwa - jest ono dostępne, kiedy tylko księżyc widnieje na niebie, ale z zagadkowych przyczyn otwiera się wtedy wyłącznie przed smokami.

Wnętrze groty - ilustracja Chromawsome


Nie wiadomo, czy był to zabieg celowy, skutek popełnienia błędu podczas inkantacji czaru, czy decyzja samej natury. Choć jedna z teorii głosi, że to ona odcięła ten ukryty świat, by chronić go przed dalszą eksploatacją, powszechnie zakłada się raczej wystąpienie jakiegoś rodzaju magicznej ingerencji. Być może to właśnie ta czarodziejska formuła umożliwia gadom przekraczanie progu jaskiń, a być może jest dokładnie odwrotnie i są do tego zdolne pomimo jej istnienia. Możliwe, iż zaklęcie to pierwotnie próbowano połączyć z samą pełnią, mającą zostać kluczem do zapieczętowanych wrót. Zgodnie z inną opowieścią początkowo zakładano całkowite zamknięcie przejścia, tylko przypadkowo wiążąc je z księżycowym blaskiem poprzez użycie konkretnego rodzaju energii, bestie zaś zwyczajnie wykazują odporność na ten typ uroku. Usłyszeć można też wersję, jakoby klątwa została rzucona podczas szczególnej fazy lunarnej, która spowodowała odwrócenie całego jej sensu, ponieważ miała zakazywać wstępu właśnie tym stworzeniom. Co poniektórzy wierzą natomiast, że kiedyś miejsce to stanowiło leże wyjątkowo potężnego smoka, gromadzącego tu swoje skarby i chcącego je w jakiś sposób zabezpieczyć.

Podziemne korytarze zajmują ogromną powierzchnię, ale w większości znajdują się na niewielkiej głębokości. Dzięki temu gdzieniegdzie przez wąskie, zarośnięte szczeliny wpada nieco naturalnego, rozproszonego światła, dając ogólne wrażenie tajemniczego półmroku. W najniższym punkcie krainy zlokalizowane jest duże jezioro o przejrzystej, nieruchomej wodzie, w której odbijają się migotliwe kamienie tworzące kopułę i ściany groty. Zaciera się przez to granica pomiędzy zbiornikiem i otaczającymi go skałami, kreując złudzenie bezkresnego, rozgwieżdżonego, nocnego nieba. Dno akwenu wysadzane jest kryształami, a w jego tafli można ponoć zobaczyć swoją przyszłość, jednak wizje te bywają zwodnicze. Zgodnie bowiem ze starą legendą, wszyscy śmiałkowie niegdyś poszukujący tam odpowiedzi na pytania ostatecznie postradali zmysły. Dlatego też pomimo urzekającego piękna i kuszącej obietnicy, jezioro to czasami nazywane jest posępnym, a niektórzy uważają je nawet za największe tutejsze zło i przekleństwo.

W jaskiniach panuje niezwykły mikroklimat wytworzony na skutek ograniczonego dostępu do światła, a także działania prastarej magii i zaklęcia pieczętującego. Zaowocowało to wykształtowaniem się specyficznej flory oraz fauny mogących przeżyć nawet w całkowitych ciemnościach. Rosną tutaj białe paprocie, luminescencyjne grzyby, pnącza, mchy oraz kwiaty. Wiele z nich to gatunki drapieżne, śmiertelnie niebezpieczne pułapki wabiące kolorem lub uwodzicielskim zapachem. Ten nieco surrealistyczny krajobraz dopełniają kłębiące się pod sklepieniami korytarzy jaskrawozielone świetliki. Oprócz nich spotkać tu można różnego rodzaju nietoperze i porośnięte miękkim futrem, nadzwyczajnie duże ćmy. Wszelkie żywe organizmy trwałe zsynchronizowały się z księżycowym blaskiem - w momencie otwarcia kamiennego przejścia zaczynają delikatnie fluorescencyjnie lśnić, natomiast podczas jego zamknięcia niemal całkowicie gasną. Smoki eksplorujące to miejsce muszą więc uważnie pilnować momentu zachodu księżyca, by uniknąć uwięzienia w zimnych, ciemnych, skalnych komnatach na wiele długich godzin. [1]


Wyprawy
Wyprawy podstawowe Trupie MoczaryZłocista TundraPerłowe FiordyKły Świata
Wyprawy specjalne Księżycowa GrotaMasyw Widmowej TurniMiasto KurhanówPole Zastygłej Lawy (Wulkan Halkatla)

  1. Autorka wyprawy: Tempestris, Autorzy opisu: Tempestris i Laurence