Kły Świata: Różnice pomiędzy wersjami

Z Mistwood Wiki
m (powiększenie grafiki, ujednolicenie artykułu ( - występujące przedmioty))
 
(Nie pokazano 3 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 4: Linia 4:


== Opis krainy ==
== Opis krainy ==
Według legendy Kły Świata na początku jego istnienia stanowiły filary niebios. Teraz smoki latają między białymi ścianami klifów, rozwiewając obłoki kryjące tajemnice górskich szczytów. Skalny labirynt wypełniony chmurami pozwala niezrażonym chłodem gadom na niezwykłe, podniebne popisy. <ref>Autorka wyprawy: Atria</ref>
Pośród historii opowiadanych w mroku nocy polarnej, czasem tylko rozświetlanej ciepłym blaskiem domowego ognia, są i te snute od dawien dawna na temat początku istnienia. Czas zatarł szczegóły opowieści przekazywanych między pokoleniami, wiele ludów uznaje też własne wersje tych wydarzeń. Jedna z legend objaśnia historię budowy składowych świata: lądów wyniesionych z wód, niebios zawieszonych ponad nimi, a pomiędzy potężnych filarów utrzymujących elementy na swoich miejscach. W pewnym momencie jednak rozpętał się kataklizm, czy to jako boska kara, czy też klątwa ściągnięta na siebie przez nazbyt aroganckich śmiertelników. Ziemią targały wstrząsy, niebo zasnuły tumany czarnych chmur i dymu, zamiast deszczu spadały kamienie, a w miejscu rzek popłynął ogień. Filary niebios pękły, a ich roztrzaskane podstawy ukształtowały złowróżbne, ostre kły. Jedynym, co zapobiegło upadkowi nieboskłonu, była formująca się [[Mgła]] na ziemi oraz chmury w przestworzach, wspólnie podtrzymujące rozdzielenie obu części świata. I choć nie raz jeszcze natura pokazywała swe niebezpieczne oblicze, balans ten utrzymał się, a '''Filary Świata''' wraz z odmienioną postacią zyskały nowe imię: '''Kły Świata'''.
 
Łańcuch ten jest jednym z młodszych pasm górskich w [[Mistwood]]. Dlatego też mimo długotrwałego wystawienia na wpływ porywistych wiatrów oraz opadów deszczu i śniegu upływające lata wciąż jeszcze nie wygładziły tutejszych szczytów. Tworzy to zdominowany przez nie krajobraz, w którym łagodne zbocza stopniowo przechodzą w coraz bardziej strome partie, by wreszcie zwieńczyły je skaliste, ostre, charakterystyczne turnie. W bezchmurny dzień nieraz widać na horyzoncie wynurzające się z obłoków '''Mgły''' pobielałe wierzchołki '''Kłów Świata''', którym te zawdzięczają swą nazwę.
 
W osłoniętych od silnych wiatrów dolinach panuje dość umiarkowany klimat oraz występują żyzne wulkaniczne gleby, co pozwoliło na rozwój bardzo bujnego i różnorodnego ekosystemu. Zaskakująco barwna jak na [[Mistwood]] roślinność tworzy zielony dywan, upstrzony wielokolorowymi kwiatami oraz mchami. Na niższych piętrach często rosną także gęste, żywe lasy. Dzięki temu obszary te zamieszkuje wiele gatunków ptaków znajdujących bezpieczne schronienie dla swych gniazd zarówno wśród skalnych szczelin, jak i gałęzi drzew. Nie brak tu także innych zwierząt: ssaków, gadów i płazów, rzeki zaś pełne są ryb. Tworzy to wspaniałe środowisko dla [[Smok Natury|Smoków Natury]], które chętnie wybierają je na swoje terytorium. Z kolei obecne tu i ówdzie naturalnie uformowane labirynty jaskiń są wymarzonym miejscem dla [[Smok Ziemi|Smoków Ziemi]], żyjących blisko serca gór. Choć od dawna w samym paśmie '''Kłów''' nie było żadnej erupcji wulkanicznej, przez sąsiedztwo aktywnej [[Pole Zastygłej Lawy (Wulkan Halkatla)|Halkatli]] utworzyły się tu liczne kamienne kominy wypuszczające parę i rozładowujące drzemiące w głębi ziemi ciśnienie. Rozgrzewając okoliczną glebę i powietrze, zachęcają [[Smok Ognia|Smoki Ognia]] do osiedlania się w ich pobliżu. Ciepło to nie pozostaje bez znaczenia przy srogiej, surowej aurze i pozwala części roślinności przetrwać nawet wtedy, gdy inne krainy tulą się już do zimowego snu.
 
W miarę podróży w wyższe partie drzewa sukcesywnie maleją i znikają, ustępując miejsca większej liczbie krzewów, porostów, kwiatów, mchów, traw i odpornych na chłody ziół. Częstym widokiem są tutaj wspinające się wśród głazów kozice, płochliwe świstaki czy patrolujące niebo ptactwo. Jeśli udać się jeszcze wyżej, połączenie stale obniżającej się temperatury oraz wzmagających się podmuchów wiatru czyni warunki o wiele bardziej wymagającymi. Dlatego nawet najbardziej wytrzymałe gatunki roślin w końcu się poddają, pozostawiając jedynie biel skał. Nieraz otulają je chmury, tworząc nieprzenikniony labirynt mgieł i górskich szczytów, który to zachęca smoki do podniebnych akrobacji oraz zabaw.
<ref>Autorka wyprawy: Atria</ref>


----
----

Aktualna wersja na dzień 18:51, 4 kwi 2024

Kły Świata - jedna z wypraw podstawowych, dostępna dla wszystkich smoków bez konieczności spełnienia dodatkowych wymagań.

Kły Świata - ilustracja Chromawsome

Opis krainy

Pośród historii opowiadanych w mroku nocy polarnej, czasem tylko rozświetlanej ciepłym blaskiem domowego ognia, są i te snute od dawien dawna na temat początku istnienia. Czas zatarł szczegóły opowieści przekazywanych między pokoleniami, wiele ludów uznaje też własne wersje tych wydarzeń. Jedna z legend objaśnia historię budowy składowych świata: lądów wyniesionych z wód, niebios zawieszonych ponad nimi, a pomiędzy potężnych filarów utrzymujących elementy na swoich miejscach. W pewnym momencie jednak rozpętał się kataklizm, czy to jako boska kara, czy też klątwa ściągnięta na siebie przez nazbyt aroganckich śmiertelników. Ziemią targały wstrząsy, niebo zasnuły tumany czarnych chmur i dymu, zamiast deszczu spadały kamienie, a w miejscu rzek popłynął ogień. Filary niebios pękły, a ich roztrzaskane podstawy ukształtowały złowróżbne, ostre kły. Jedynym, co zapobiegło upadkowi nieboskłonu, była formująca się Mgła na ziemi oraz chmury w przestworzach, wspólnie podtrzymujące rozdzielenie obu części świata. I choć nie raz jeszcze natura pokazywała swe niebezpieczne oblicze, balans ten utrzymał się, a Filary Świata wraz z odmienioną postacią zyskały nowe imię: Kły Świata.

Łańcuch ten jest jednym z młodszych pasm górskich w Mistwood. Dlatego też mimo długotrwałego wystawienia na wpływ porywistych wiatrów oraz opadów deszczu i śniegu upływające lata wciąż jeszcze nie wygładziły tutejszych szczytów. Tworzy to zdominowany przez nie krajobraz, w którym łagodne zbocza stopniowo przechodzą w coraz bardziej strome partie, by wreszcie zwieńczyły je skaliste, ostre, charakterystyczne turnie. W bezchmurny dzień nieraz widać na horyzoncie wynurzające się z obłoków Mgły pobielałe wierzchołki Kłów Świata, którym te zawdzięczają swą nazwę.

W osłoniętych od silnych wiatrów dolinach panuje dość umiarkowany klimat oraz występują żyzne wulkaniczne gleby, co pozwoliło na rozwój bardzo bujnego i różnorodnego ekosystemu. Zaskakująco barwna jak na Mistwood roślinność tworzy zielony dywan, upstrzony wielokolorowymi kwiatami oraz mchami. Na niższych piętrach często rosną także gęste, żywe lasy. Dzięki temu obszary te zamieszkuje wiele gatunków ptaków znajdujących bezpieczne schronienie dla swych gniazd zarówno wśród skalnych szczelin, jak i gałęzi drzew. Nie brak tu także innych zwierząt: ssaków, gadów i płazów, rzeki zaś pełne są ryb. Tworzy to wspaniałe środowisko dla Smoków Natury, które chętnie wybierają je na swoje terytorium. Z kolei obecne tu i ówdzie naturalnie uformowane labirynty jaskiń są wymarzonym miejscem dla Smoków Ziemi, żyjących blisko serca gór. Choć od dawna w samym paśmie Kłów nie było żadnej erupcji wulkanicznej, przez sąsiedztwo aktywnej Halkatli utworzyły się tu liczne kamienne kominy wypuszczające parę i rozładowujące drzemiące w głębi ziemi ciśnienie. Rozgrzewając okoliczną glebę i powietrze, zachęcają Smoki Ognia do osiedlania się w ich pobliżu. Ciepło to nie pozostaje bez znaczenia przy srogiej, surowej aurze i pozwala części roślinności przetrwać nawet wtedy, gdy inne krainy tulą się już do zimowego snu.

W miarę podróży w wyższe partie drzewa sukcesywnie maleją i znikają, ustępując miejsca większej liczbie krzewów, porostów, kwiatów, mchów, traw i odpornych na chłody ziół. Częstym widokiem są tutaj wspinające się wśród głazów kozice, płochliwe świstaki czy patrolujące niebo ptactwo. Jeśli udać się jeszcze wyżej, połączenie stale obniżającej się temperatury oraz wzmagających się podmuchów wiatru czyni warunki o wiele bardziej wymagającymi. Dlatego nawet najbardziej wytrzymałe gatunki roślin w końcu się poddają, pozostawiając jedynie biel skał. Nieraz otulają je chmury, tworząc nieprzenikniony labirynt mgieł i górskich szczytów, który to zachęca smoki do podniebnych akrobacji oraz zabaw. [1]


Wyprawy
Wyprawy podstawowe Trupie MoczaryZłocista TundraPerłowe FiordyKły Świata
Wyprawy specjalne Księżycowa GrotaMasyw Widmowej TurniMiasto KurhanówPole Zastygłej Lawy (Wulkan Halkatla)

  1. Autorka wyprawy: Atria