Masyw Widmowej Turni: Różnice pomiędzy wersjami

Z Mistwood Wiki
(grafika)
(nowa ilustracja Masywu w czasie burzy śnieżnej)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Masyw Widmowej Turni''' - jedna z [[Wyprawy|wypraw specjalnych]], dostępna tylko dla dorosłych smoków (mających co najmniej 65 poziom).
'''Masyw Widmowej Turni''' - jedna z [[Wyprawy|wypraw specjalnych]], związana ze zdobyciem [[Smok Mrozu|Smoka Mrozu]].  
[[Plik:Masyw Widmowej Turni.png|thumb|Masyw Widmowej Turni - ilustracja [[Użytkownik:Dzierzba|Dzierzby]]]]
 
[[Plik:Masyw Widmowej Turni.png|thumb|center|1000px|Masyw Widmowej Turni - ilustracja [[Użytkownik:Dzierzba|Dzierzby]]]]


==Opis krainy==
==Opis krainy==
Masyw Widmowej Turni to monumentalne góry o surowym, zimnym klimacie. Powietrze jest tutaj niezwykle czyste, a ogromne przestrzenie wręcz przytłaczające. Pomiędzy posępnymi zasnutymi mgłą, ośnieżonymi wierzchołkami ukryte są strome, zalesione i pełne życia doliny. Górskie strumienie wypływające z lodowców tworzą spektakularne wodospady, łącząc się niżej z malowniczymi jeziorami o krystalicznie czystej, lodowato zimnej wodzie. Pomiędzy piargowymi zboczami gdzieniegdzie pną się w górę wąskie ścieżki, uczęszczane zazwyczaj przez zamieszkującą Masyw zwierzynę. Na licznych polanach rosną dostosowane do wymagającego klimatu gatunki kwiatów i ziół, niemożliwe do znalezienia nigdzie indziej. Głazy oraz roślinność często srebrzy spektakularny szron, sprawiający wrażenie emitujących lekki blask malutkich diamencików.
'''Masyw Widmowej Turni''' to monumentalne góry o surowym klimacie zlokalizowane na północy [[Mistwood]]. Stanowią ostatnią barierę pomiędzy względnie nadającymi się do zamieszkania terenami a rozległą arktyczną pustynią.
Powietrze jest tutaj niezwykle czyste, a ogromne przestrzenie wręcz przytłaczające. Pomiędzy posępnymi, ośnieżonymi wierzchołkami ukryte są strome, zalesione i pełne życia doliny. Górskie strumienie wypływające z lodowców tworzą spektakularne wodospady, łącząc się niżej z malowniczymi jeziorami o przejrzystej, lodowato zimnej wodzie. Pośród piargowych zboczy gdzieniegdzie pną się w górę wąskie ścieżki, uczęszczane zazwyczaj przez mieszkającą tu zwierzynę. Na licznych łąkach rosną dostosowane do wymagającego klimatu gatunki kwiatów i ziół, niemożliwe do znalezienia nigdzie indziej. Głazy oraz roślinność często srebrzy osobliwy szron składający się z emitujących lekki blask malutkich diamencików. Będąc w jakiś sposób nośnikiem magii tej krainy, nie rozpuszcza się nawet po zabraniu w go cieplejsze miejsce i może być wykorzystywany jako remedium na wszelkie źródła gorąca.
 
Pogoda w '''Masywie''' bywa bardzo zmienna - często pada tu deszcz, śnieg czy grad, nierzadko również wieje przenikający wiatr. Gdy podmuchy te są szczególnie silne, podrywają z turni odłamki pradawnego lodu, tym samym wywołując bardzo niebezpieczne zjawisko śnieżnych zamieci. Kryształki te mają nadzwyczajne właściwości wpływania na naturę napotkanych organizmów. Część zwierząt wędrujących w wyższe partie gór podczas wichury znacząco i trwale zmienia swój wygląd i charakterystykę, tworząc nowe, wyjątkowe podgatunki. Spotkać więc można tutaj nietypowe lisy, świstaki, kruki czy kozice sprawiające wrażenie zbudowanych z lśniących, ostrych, lodowych odłamków.
Masyw zamieszkują również różne dziko żyjące smoki, najczęściej żywiołów [[Smok Mgły|Mgły]] oraz [[Smok Ziemi|Ziemi]]. Gdy jednak któraś z bestii zbyt odważnie zapuszcza się powyżej granicy lasu, tak jak inne żyjące tu stworzenia także ulega mroźnej przemianie. Góry te stanowią więc główne miejsce bytowania zachwycających gadów [[Twory Mrozu|elementu Mrozu]] i są przez niektórych nazywane ich jedynym środowiskiem naturalnym. Smoki tego gatunku najczęściej obierają sobie za leża ukryte jamy we wnętrzach lodowców, niemożliwe do odnalezienia przez potencjalnych intruzów. Choć unikają obcych i są nieufne wobec przybyszów, czasami wysoko nad wierzchołkami drzew można dostrzec ich migoczące w słońcu, odległe sylwetki.


Nad całym ekosystemem pieczę sprawuje zagadkowy stwór - Widmo. To właśnie jego obecność sprawia, że wykształtowały się tutaj jedyne w swoim rodzaju gatunki flory oraz fauny. Czasem ukazuje się ono smokom podczas ich odwiedzin w Masywie. Szansę na ujrzenie Widma zwiększają sprzyjające warunki atmosferyczne - światło słoneczne załamując się na kroplach mgły powinno utworzyć rozmytą tęczę. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ Widmo jest samodzielnym, odrębnym bytem, a mgły i chmur używa tylko jako swojego kamuflażu. Istota ta najczęściej przebywa w wyższych partiach gór, jednak trafić na nią można również w lasach czy na kamienistych brzegach któregoś z licznych jezior.
[[Plik:Masyw Widmowej Turni (burza).png|thumb|center|1000px|Burza śnieżna w Masywie Widmowej Turni - ilustracja [[Użytkownik:Dzierzba|Dzierzby]]]]


Pogoda w Masywie jest niezwykle zmienna - często pada tutaj deszcz, śnieg czy grad, nierzadko również zrywa się przenikający wiatr. Gdy podmuchy te są szczególnie silne, podrywają z lodowców w Turni Odłamki Pralodu, które wówczas wirują w powietrzu z zawrotną prędkością, tym samym tworząc bardzo niebezpieczne zjawisko lodowych zamieci. Kryształki lodu z prastarych lodowców przesiąkniętych magią Widma posiadają nadzwyczajne właściwości zmieniające naturę organizmów. Część stworzeń zapuszczających się w wyższe partie gór podczas wichury znacząco i trwale zmienia swój wygląd, tworząc nowe, wyjątkowe podgatunki. Spotkać więc można tutaj nietypowe lisy, świstaki, kruki czy kozice, sprawiające wrażenie utworzonych z lśniących, ostrych lodowych odłamków.
Nad całym otoczeniem od niepamiętnych czasów pieczę sprawuje zagadkowa istota - [[Widmo]]. Przez lata narosło wokół niego wiele legend i opowieści, żadna z nich jednak nie jest wstanie w pełni wytłumaczyć jego natury i pochodzenia. To właśnie zimna, mglista obecność tego stwora sprawia, że wykształtował się tutaj tak niepowtarzalny ekosystem. Czasem ukazuje się on smokom podczas ich odwiedzin w '''Masywie'''. Szansę na jego ujrzenie zwiększają sprzyjające warunki atmosferyczne - załamując się na kroplach mgły, światło słoneczne powinno utworzyć rozmytą tęczę. Stworzenie to najchętniej przebywa w pobliżu turni, jednak trafić na nie można również w lasach czy na kamienistym brzegu któregoś z licznych jezior. Choć zazwyczaj przygląda się gościom z odległości, czasami daje upust swojej ciekawości i próbuje nawiązać relację. Nie jest agresywne, jeśli nie zostanie bezpośrednio zaatakowane lub nie uzna za stosowne bronić bezpieczeństwa swojej krainy.
<ref>Autorka wyprawy: Laurence</ref>


Masyw Widmowej Turni to również jedyne miejsce, gdzie bytują dziko żyjące Smoki Mrozu. Mówi się, że góry te są jedynym środowiskiem naturalnym tych zachwycających bestii - jednak one również ulegają mroźnej przemianie, tak jak pozostałe stworzenia żyjące w Masywie. Smoki Mrozu najczęściej obierają sobie za leża ukryte jamy we wnętrzu lodowca, niemożliwe do odnalezienia przez potencjalnych intruzów. Choć gady te unikają obcych i są nieufne wobec przybyszów, czasami wysoko nad wierzchołkami drzew można dostrzec ich migoczące w słońcu, odległe sylwetki.<ref>Autorka wyprawy: Laurence</ref>
==Zobacz Także:==
* [[Widmo]]
* [[Twory Mrozu]]


----
----

Aktualna wersja na dzień 15:58, 3 sty 2025

Masyw Widmowej Turni - jedna z wypraw specjalnych, związana ze zdobyciem Smoka Mrozu.

Masyw Widmowej Turni - ilustracja Dzierzby

Opis krainy

Masyw Widmowej Turni to monumentalne góry o surowym klimacie zlokalizowane na północy Mistwood. Stanowią ostatnią barierę pomiędzy względnie nadającymi się do zamieszkania terenami a rozległą arktyczną pustynią. Powietrze jest tutaj niezwykle czyste, a ogromne przestrzenie wręcz przytłaczające. Pomiędzy posępnymi, ośnieżonymi wierzchołkami ukryte są strome, zalesione i pełne życia doliny. Górskie strumienie wypływające z lodowców tworzą spektakularne wodospady, łącząc się niżej z malowniczymi jeziorami o przejrzystej, lodowato zimnej wodzie. Pośród piargowych zboczy gdzieniegdzie pną się w górę wąskie ścieżki, uczęszczane zazwyczaj przez mieszkającą tu zwierzynę. Na licznych łąkach rosną dostosowane do wymagającego klimatu gatunki kwiatów i ziół, niemożliwe do znalezienia nigdzie indziej. Głazy oraz roślinność często srebrzy osobliwy szron składający się z emitujących lekki blask malutkich diamencików. Będąc w jakiś sposób nośnikiem magii tej krainy, nie rozpuszcza się nawet po zabraniu w go cieplejsze miejsce i może być wykorzystywany jako remedium na wszelkie źródła gorąca.

Pogoda w Masywie bywa bardzo zmienna - często pada tu deszcz, śnieg czy grad, nierzadko również wieje przenikający wiatr. Gdy podmuchy te są szczególnie silne, podrywają z turni odłamki pradawnego lodu, tym samym wywołując bardzo niebezpieczne zjawisko śnieżnych zamieci. Kryształki te mają nadzwyczajne właściwości wpływania na naturę napotkanych organizmów. Część zwierząt wędrujących w wyższe partie gór podczas wichury znacząco i trwale zmienia swój wygląd i charakterystykę, tworząc nowe, wyjątkowe podgatunki. Spotkać więc można tutaj nietypowe lisy, świstaki, kruki czy kozice sprawiające wrażenie zbudowanych z lśniących, ostrych, lodowych odłamków. Masyw zamieszkują również różne dziko żyjące smoki, najczęściej żywiołów Mgły oraz Ziemi. Gdy jednak któraś z bestii zbyt odważnie zapuszcza się powyżej granicy lasu, tak jak inne żyjące tu stworzenia także ulega mroźnej przemianie. Góry te stanowią więc główne miejsce bytowania zachwycających gadów elementu Mrozu i są przez niektórych nazywane ich jedynym środowiskiem naturalnym. Smoki tego gatunku najczęściej obierają sobie za leża ukryte jamy we wnętrzach lodowców, niemożliwe do odnalezienia przez potencjalnych intruzów. Choć unikają obcych i są nieufne wobec przybyszów, czasami wysoko nad wierzchołkami drzew można dostrzec ich migoczące w słońcu, odległe sylwetki.

Burza śnieżna w Masywie Widmowej Turni - ilustracja Dzierzby

Nad całym otoczeniem od niepamiętnych czasów pieczę sprawuje zagadkowa istota - Widmo. Przez lata narosło wokół niego wiele legend i opowieści, żadna z nich jednak nie jest wstanie w pełni wytłumaczyć jego natury i pochodzenia. To właśnie zimna, mglista obecność tego stwora sprawia, że wykształtował się tutaj tak niepowtarzalny ekosystem. Czasem ukazuje się on smokom podczas ich odwiedzin w Masywie. Szansę na jego ujrzenie zwiększają sprzyjające warunki atmosferyczne - załamując się na kroplach mgły, światło słoneczne powinno utworzyć rozmytą tęczę. Stworzenie to najchętniej przebywa w pobliżu turni, jednak trafić na nie można również w lasach czy na kamienistym brzegu któregoś z licznych jezior. Choć zazwyczaj przygląda się gościom z odległości, czasami daje upust swojej ciekawości i próbuje nawiązać relację. Nie jest agresywne, jeśli nie zostanie bezpośrednio zaatakowane lub nie uzna za stosowne bronić bezpieczeństwa swojej krainy. [1]

Zobacz Także:


Wyprawy
Wyprawy podstawowe Trupie MoczaryZłocista TundraPerłowe FiordyKły Świata
Wyprawy specjalne Księżycowa GrotaMasyw Widmowej TurniMiasto KurhanówPole Zastygłej Lawy (Wulkan Halkatla)

  1. Autorka wyprawy: Laurence